Açıklama

 

 

Yangın anında ilk müdahalenin saniyeler içinde çok hızlı yapılması çok önemlidir. Kullanılan alan ve mekanlar içinde müdahale anında geç kalınması sonradan engellenmesi zor durumlar yaratır. Ortam sıcaklığı artar mahal içindeki camlar kapılar birer bombaya dönüşebilir.

Bu boyuttaki yangın sistemine müdahaleye etmeye çalışanları ve  ortamda bulunanları ciddi tehlikeye atar. Bu korkulu anları yaşamamak için mahal içinde en kısa zamanda algılama sistemi var ise müdahale daha kolay olur kişi ve ortam daha az zarar görmüş olur. Yangın algılama sistemleri son zamanlarda giderek artmıştır. Artık bunun bir zorunlulukdeğil gereksinim olduğunu yaşadığımız ve duyduğumuz olaylarla farkına varmış durumdayız. Bu konuda Türkite yangından korunma yönetmeliğinin yayınlanması ile hem kamu hem de özel sektörde yangın algılama yapabilmesi çok önemlidir. Bunlar için mecburiyetin değil gereksinim olduğunu idrak ederek kaliteli ürünlerin seçilmesi ve yaptırdığınız algılama sistemi sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. 

Uygulama Alanları:

 • Sağlık Merkezleri
 • Eğitim Binaları
 • Turizm ve Eğlence Tesisleri
 • Tank Sahaları
 • Endüstriyel Tesis ve Depolar
 • Taşıt Yaya Tünelleri
 • Deniz Taşıtları
 • Yönetim binaları
 • Alışveriş Merkezleri
 • Residence ve Sosyal yapılar
 • Fabrikalar

 

 

Davlumbaz söndürme sistemleri, endüstriyel mutfaklarda yangın güvenliği amacıyla kullanılmaktadır. Tava, fritöz, baca ağızlığı ve baca içlerinde zamanla biriken yağ tabakaları, periyodik temizleme olmaması halinde potansiyel bir yangın tehdidi oluşturmaktadır. Kimyasal söndürücülerin kullanıldığı davlumbaz söndürme sistemlerinin temini, montajı ve periyodik bakımları, firmamız deneyimli personeli tarafından yapılmakta olunup, tasarımlar uluslar arası standartlara göre yapılmaktadır.

Her yıl dünyanın çeşitli yerlerinde çıkan küçük mutfak yangınları, gerekli önlemler alınmadığı için tüm yapıyı tehdit eder hale gelmektedir. Bu nedenle küçük bir mutfak yangını alışveriş merkezi, otel v.b. binaların tümüne zarar verdiğinden milyonlarca dolar maddi kayba aynı zamanda da iş ve hizmet kaybına sebep olmaktadır. Son derece basit ve ekonomik bir şekilde önlem almak, hasarı önlemede büyük oranda başarı sağlamaktadır. Davlumbaz söndürme sistemleri; bu tür yangınlar için en etkili çözümlerden biridir. 

Davlumbaz söndürme sistemleri, davlumbaz içindeli algılayıcılar sayesinde otomatik olarak devreye girer ve davlumbazlar, filtreler, ocaklar, bacalar, fritözler ve ızgaralarda oluşan yangına en kısa sürede müdahale ederek olası tehlikeleri kontrol altına alır. 

Uygulama alanları:

 •  Hastaneler
 • Okullar
 • Alışveriş Merkezi Mutfakları
 • Endüstriyel mutfaklar
 • Lokantalar
 • Oteller

Davlumbaz Kanunu: 

MADDE 57- (1) Konutlar hariç olmak üzere, alışveriş merkezleri, yüksek binalar içinde bulunan mutfaklar ve yemek fabrikaları ile bir anda 100'den fazla kişiye hizmet veren mutfakların davlumbazlarına otomatik söndürme sistemi yapılması ve ocaklarda kullanılan gazın özelliklerine göre gaz algılama,  gaz kesme ve uyarı tesisatının kurulması şarttır.

(2) Mutfakların bodrumda olması ve gaz kullanılması hâlinde, havalandırma sistemleri yapılır. İkinci bir çıkış tesis edilmeksizin gaz kullanılması yasaktır.

(3) Mutfak ve çay ocakları binanın diğer kısımlarından en az 120 dakika süreyle yangına dayanıklı bölmeler ile ayrılmış biçimde konumlandırılır. Bölme olarak ahşap ve diğer kolay yanıcı maddeler kullanılamaz.

(4) LPG kullanılan mutfaklarda, LPG tüpleri bodrum katta bulundurulamaz. LPG kullanılan mutfakların bodrum katta olması hâlinde; gaz algılayıcının ortamdaki gaz kaçağını algılayıp uyarması ile devreye giren ve gaz akışını kesen, otomatik emniyet vanası veya ani kapama vanası gibi bir emniyet vanasının ve havalandırmanın bulunması gerekir.

 

(5) Mutfaklarda doğalgaz kullanılması hâlinde, 112 nci maddede belirtilen esaslara uyulması şarttır.

 

 

 

 

Co2 sistemleri insanların bulunmadığı mahallerde kullanılabilir. Trafo odası, jeneratör odası, elektrik odası ve klima odası gibi insanların kullanmadığı mahallerde kullanılabilmektedir. Yangın tehlikesinin tanımlandığı durumlarda lokal olarak da kullanılabilmektedir. Yeniden dolumu lokal gaz dolum firmalarından yapılabilir. Seçici vanalo sistemlere uygundur. Tek bir tüp gurubuyla birden fazla mahal korunabilir.

Atmosferik basınçlardaki kabondioksit (CO2), renksiz, kokusuz ve iletken olmayan, alanı veya hacmi korumak için hızlıca ve etkili bir şekilde nüfuz edebilen bir gazdır. Yoğunluğu, havanın yoğunluğundan yaklaşık olarak %50 daha fazladır. CO2 yüksek basınçlı silindirlerin içerisinde sıvılaşmış olarak saklanır. CO2 yıllar boyunca sadece yangın koruması için değil, aynı zamanda diğer  ticari alanlarda da etkin olarak kullanılmıştır. CO2 yangını fiziksel olarak iki ana prensibe dayalı söndürür. Uygulama yapılan mahal içerisindeki oksijen seviyesinin %21'den %15 seviyesine hacimsel olarak indirgenmesi(Çoğu yanma türleri bu düşük seviyelerde tutuşma yaratamaz.) ve soğutma efekti ile ortamda oluşan ısıyı soğurması sayesinde, CO2 muhtemel yangınları başarılı bir performans ile söndürür. 

Kullanım Alanları:

 • UPS kesintisiz güç kaynağı sistemlerinde
 • Trafo odalarında
 • Kablo Galerilerinde
 • Doğalgaz dağıtım istasyonlarında
 • GSM link istasyonları ve kabinlerde
 • HES ve Termik santrallerin türbinlerinde
 • Gemilerde; Makine dairelerinde ve porsun ambarlarında kullanılır.

 

 

Kabin içi söndğrme sistemleri de yine firmamız tarafından hizmeti verilmekte olan ve aniden meydana gelen bir yangında kısa sürede söndğrme işlemi uygulayan bir yangın söndürme sistemidir. Firmamız ve bünyesinde görev yapan tüm elemanları yangın söndğrme sistemleri konusunda alanının en başarılı ve en tecrübelileri olarak en iyi hizmeti sizlere sunmaktadırlar. Şirketimiz yıllar yılı kaliteli bir hizmet ile müşterilerin  can ve mal güvenliğini sağlamaktadır. 

kabin içi söndğrme sistemlerinin bazı teknik özellikleri de şunlar olmaktadır; sistem çalışma prensibi; azot ile 12 bar basınç altındaki polimerden üretilen boru dedektörün ısıkarşısında yaklaşık olarak 100 derecede delinmesi ile azotgazının meydana çıkması ve aynnı silindir üzerindeki vanayı açması ile başlar. Ayrıca bununla birlikte yangın alarm sistemine ihtiyaç duyulmamaktadır. Direkt sistemlerde nozul ve boru sistemine ihtiyaç duyulmaz. 

Düşük maliyetlidir. Tüm odayı söndürmek yerine sadece yangın kaynağı olabilecek kabinin söndürülmesi nedeni ile ucuz bir çözümdür.

Yangının, doğruca kaynağında söndürülmesi nedeni ile çok verimlidir. 

Montajı çok kısa süre 

 

Biz Kimiz?

Diner Elektronik Gvenlik ve Otomasyon Sistemleri 19 yılı aşan hizmeti boyunca sahip olduğu bilgi ve tecrbeyi, siz değerli mşterileri ile paylaşmanın heyecanını duyar. Kurulduğu gnden itibaren Elektronik ve Gvenlik konusunda hizmet veren uzman kadroya sahip olan şirketimiz; Kamera , Ip Kamera ,Alarm ,Kayar Kapı ,Bariyer , Kurt kapanı ,Sistem Odası , Turnike Sistemleri , Personel Takip , RFID Kontrol zmleri işini yapmakta... Devamını Oku


Bize Ulaşın
+90 (232) 368 11 61

Faks: +90 (232) 366 36 57

Temsil Plaza 1201/1 sok. No:4 Z:27 Yenişehir - Konak - İZMİR